Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu

Posted by on Ocak 21, 2014 in Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu | 1 comment

Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedir?

kronik vajinal mantar enfeksiyonuKronik vajinal mantar enfeksiyonu ile normal bir mantar enfeksiyonu arasındaki fark ne olabilir? Kronik kelimesi, sürekli olarak tekrarlayan anlamına gelir. Yani şu anda üzerinde durduğumuz konu tekrar eden vajinal mantar enfeksiyonu… Tekrar tekrar ortaya çıkan, kronik vajinal mantar enfeksiyonları gerçekten ciddiye alınması bir konudur. Neden biliyor musun? Çünkü ilk ortaya çıktığında ilaç tedavisiyle hastalıktan kurtulursun fakat bir süre sonra tekrar vücudunu ele geçirir. Bu tür enfeksiyonlarda öncelikle uzman bir doktora gözükmeni öneriyorum. Bunun yanında vajinal mantar hakkında vereceğim bilgileri dikkatle okuman ve vereceğim tavsiyeleri uygulaman sana büyük fayda sağlayacaktır. Bu önemli uyarıları da yaptığımıza göre konunun derinliklerine inmeye başlayabiliriz.

Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

Kronik vajinal mantar hastalığının oluşmasında bir çok faktör etkili olabilir. Bu sebeplerin arasında bazılarının seni oldukça şaşırtacağını düşünüyorum.

1) Başka bir hastalığının olması: Vücudu zararlı bakterilere karşı savunma görevini üstlenen bağışıklık sisteminin çökmesi, hastalıkların pençesine doğur ilerlememize neden olan en büyük etkendir. Vücutta var olan başka bir hastalık bağışıklık sistemini zayıflatır. Yani herhangi bir hastalığa yakalandığında “kronik vajinal mantar” enfeksiyonuna yakalanma ihtimalin de artar.

2) Daha önce yapılan ilaç tedavisini yarım bırakmak: Kadınların büyük çoğunluğu daha önce yakalandığı vajinal mantar hastalığının tedavi sürecinde, bir süre ilaç kullandıktan sonra tedaviyi bırakıyor. Çünkü problemin çözüldüğünü düşünüyor ve ilaç kullanımına son veriyor. Tedavi sürecinin yarısında ilaç kullanmayı bırakmak seni ilerleyen süreçte hastalığın kollarına iter. Mantar bakterilerinin yeniden vajina bölgesini ele geçirmesine fırsat sunar. İlaç tedavisini yarım bıraktığında hastalıktan kurtulmuş olmazsın. Aksine bir dahaki sefer daha güçlü bir hastalıkla karşı karşıya kalırsın.

3) Düzenli olarak vajinal duş yapmak: İlk mantar enfeksiyonu atağından bu yöntemle kurtulabilirsin. Fakat sürekli bu uygulamayı yapmak hastalığın yeniden seni vurmasına neden olacaktır. Vajinal duş, başlı başına irdelenecek bir konuydu ve bu makalenin yanında Vajina Tedavisinde Duş Nasıl Yapılır? makalesini de okuyarak kafandaki soru işaretlerinden daha hızlı bir şekilde kurtulabilirsin. Fakat öncesinde bu yazıyı sonuna kadar okuman senin için daha yararlı olacaktır.

Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak

Sana vereceğim en önemli tavsiye şu olacak: Önlemler almaya kronik vajinal mantar  hastalığına yakalanmadan önce başla! Çünkü hastalık başlamadan önce hayatında yapacağın ufacık değişiklikler hastalığa yakalanma ihtimalini tahmin edemeyeceğin oranda azaltacak. Yılanın başını küçükken ezmelisin. Doğum kontrol haplarında bazı değişiklikler yapmak, beslenme alışkanlığını değiştirmek vajinal mantara yakalanma ihtimalini minimuma indirir. Enfeksiyondan kurtulmanın en önemli  yolunun hastalığa yakalanmadan önce tedbir almak olduğunu vurguladıktan sonra, vücuda girmiş kronik vajinal mantar enfeksiyonuna karşı yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

  • Enfeksiyon tamamen bitene kadar ilaç tedavisine devam et!
  • İlacı kullanmayı asla yarıda kesme!
  • Kronik mantar enfeksiyonundan şikayetçiysen mutlaka bir check-up yaptır!
  • Tedaviye başlamayı erteleme!
  • Beslenme alışkanlıklarını değiştir!
  • Kokusuz pedler ve tamponlar, kimyasal içermeyen sabunlar kullanmaya başla!
  • Deodorant kullanmayı bırak!
  • İhtiyacın olmayan antibiyotiklerden uzak dur!

Kronik Vajinal Mantar Enfeksiyonundan Kurtulmak İçin Kitap Tavsiyesi

Kronik vajinal mantar enfeksiyonu şu an için hayatını mahvediyor olabilir. Fakat bunun için üzülmemelisin. Çünkü burada oldukça etkili tedavi yöntemlerini öğreneceksin. Vereceğim tavsiyelere uyarak hastalıktan kurtulma yolunda doğru adımlar atmaya başladığın taktirde bu sıkıntıyı hayatından defedeceksin. Doktorunun verdiği ilaçları kesinlikle düzenli bir şekilde kullanmalısın. Bunun yanında içinde etkili doğal tedavi yöntemlerini barındıran Vajinal Tedavi kitabını da incelemeye başlayabilirsin. Ne kadar çok bilgilenirsen hastalığı o kadar kolay yenebileceğini unutmamalısın. Tekrar görüşene kadar kendine dikkat et…

Benzer Konular:

Eski Sevgiliye Mesaj

1 Comment

  1. Allah razı olsun

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir