Vajinismus Nedir?

Posted by on Aralık 11, 2014 in Vajinismus Nedir? | 0 comments

Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İlk gece korkusu ve Vajinismus Nedir? Tıbbi açıklamalara geçmeden önce, vajinismus’un psikolojik bir sorun olduğunu ve tedavisinin son derece basit olduğunu belirtmek istiyorum. Uygulanan tedavi yöntemleri %99 oranında olumlu sonuçlar vermektedir.

Vajinismus illeti ile karşılaşan her kadın, seks hayatının bittiğini ve eşiyle asla cinsel ilişkiye giremeyeceğini düşünür. Halk arasında bilinen “İlk gece korkusu”, tıp dilinde “vajinismus” olarak adlandırılır. Bu psikolojik sorunla karşı karşıyaysan, şu anda bu satırları okurken kendini rahatlatmaya başlayabilirsin. Çünkü; az öncede belirttiğim gibi bu illetle karşılaşan kadınların hemen hemen hepsi çok kısa bir sürede bu sorunlarından kurtuldular. Hem de aylarca ne yapacaklarını bilmeden bu sorunla yaşadıktan sonra. 1 hafta gibi kısa bir sürede mutlu bir cinsel hayatın kapılarını araladılar.

Önce Vajinismus nedir? Sorusunu yanıtladıktan sonra türleri, belirtileri, tedavisi ve bilinmesi gerekenler üzerinde durmayı planlıyorum. internet’te bulduğum ve faydalı olacağını düşündüğüm vajinismus yorumlarını da seninle paylaşıyor olacağım. Yol haritamızı aşağıda görebilirsin.

 • Vajinismus Nedir?
 • Vajinismus Türleri Nelerdir?
 • Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Vajinismus Nasıl Anlaşılır?
 • İlk gece korkusu ve Vajinismus
 • Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?
 • Yataktaki Kraliçe – Vajinismus
 • Vajinismus Parmak Egzersizleri

Vajinismus Nedir?: Vajinismus kadınlarda görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinal kasların korku, endişe, yanlış bilgi vb. duygularla kasılması ve cinsel ilişkiye izin vermemesine vajinismus denir. Kasların istem dışı olarak kasılması, cinsel birleşmenin tamamen önüne geçebilir ya da çok ağrı verici bir cinsel birleşmeye sebep olabilir.

Vajina bölgesi farklı kas guruplarını barındırmaktadır. Bilindiği üzere insan vücudunda istemli (kontrol edilebilen) ve istemsiz (kontrol edilemeyen) kas gurupları vardır. Vajinismus yaşayan kadınlara iyi bir haberim var. Cinsel ilişkinin oluşmasını (penetrasyon – Penisin vajinaya girmesi) engelleyen ya da penetrasyon sırasında aşırı acı duyulmasına sebep olan vajinal kaslar İSTEMLİ – KONTROLLÜ kas gurubuna dahil kaslardır. Yani, kasların hareketleri kontrol edilebilir. İstemsiz kaslara örnek olarak kalp kasları gösterilebilir.

Vajinismusa sebep olan vajinal kaslar, kadınlar tarafından her gün farkında olmadan kullanılır. Bu farkında olmama durumu İSTEM DIŞI anlamına gelmemektedir. Alışkanlık haline getirilmiş pek çok davranışla bu kas gurubu kontrol edilir. Örneğin; İdrar yaparken bu kaslar kasılır ya da gevşetilir. Tuvalete gitme imkanı yokken kadın bu kasları kullanarak idrarını tutabilir. İdrar sırasında da gevşek bırakarak hatta ıkınma hareketiyle idrarın dışarı atılmasına yardımcı olur.

Vajinismus ve vajinal kaslar

Vajinal kasların diğer fonksiyonlarını aşağıdaki gibi sayabiliriz;

 • Cinsel birleşme sırasında vajina girişini açmak
 • Orgazm sırasında alınan hazzı en yüksek seviyeye çekmek
 • Normal doğum sırasında bebeğin dışarıya doğru itilmesini sağlamak
 • Dışkılama sırasında

Görüldüğü üzere bu kasların kullanımı bacak ya da el kaslarının kullanımı gibi kontrol altındadır. İstendiğinde kasılabilir ya da gevşetilebilir. “Vajinismus” bilinçaltında oluşmuş korkular sebebiyle kadının cinsel birleşme sırasında ya da öncesinde kontrolünü kaybetmesidir.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi üzerine çalışan kliniklere gelen vakalar üzerinde yapılan incelemeler, bu rahatsızlığa ait pek çok hayat hikayesini de ortaya çıkarmıştır. Elde edilen bulgular ana başlıklar altında toplanarak Vajinismus Türlerinin literatüre girmesini sağlamıştır. 5 temel vajinismus türünden bahsedebiliriz.

 1. Birincil Vajinismus – Primer Vaginismus : İlk gece korkusu olarak bilinen durumdur. Yani vajinismus hastası bakiredir ve hayatında hiçbir cinsel birleşme yaşamamıştır (Penetrasyon gerçekleşmemiştir).
 2. İkincil Vajinismus – Sekonder Vaginismus: Daha önceden sağlıklı bir cinsel birleşme yaşayan ancak geçirdiği bir takım travmalar sonucu artık cinsel birleşme yaşayamayanlar bu guruba dahil olur. Yaşanan travmalar kadın üzerinde korku, endişe ve acı hissi uyandırarak cinsel birleşmenin olmasını engeller. Travmalara örnek olarak; taciz, tecavüz, zor doğum, jinekolojik muayene, kötü bir cinsel deneyim gösterilebilir. İkincil vajinismus (Sekonder Vaginismus) daha nadir görülen bir durumdur.
 3. Aparoni: Aparoni Nedir? Diğer başka sebeplerden dolayı cinsel birleşmenin olmamasına Aparoni denir. Vajinismus’da sık görülen bir Aparoni çeşididir.
 4. Disparoni: Cinsel birleşmenin çok fazla ağrı, acı, yanma gibi hisler uyandırması durumuna Disparoni denir. Aparoni cinsel ilişkinin olmasına engellerken, disparoni cinsel ilişkiden zevk almama, cinsel isteksizlik gibi sorunlara sebep olur. Psikolojik temelli olabilieceği gibi jinekolojik muayene sırasında tespit edilebilecek olan başka bir rahatsızlığında göstergesi olabilir. Tedavi teşhise bağlıdır.
 5. Vulvar Vestibuil – Vulvar Vestibulitis: Vajinanın içinde yer alan VESTİBULM olarak bilinen bölümde duyarlılık, acı, hassasiyet oluşması durumudur. Yaşanan bu olumsuzluklar kadının kendisini kasmasına ve cinsel birleşmeye izin vermemesine sebep olur. Basit cerrahi bir yöntemle tedavi edilebilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

“Çok istiyorum ama elimde değil yapamıyorum, acımasından korkuyorum” gibi cümleler aslında vajinismusun temel belirtileri arasında gösterilebilir. Cinsel ilişki sırasında kadının kontrolünü kaybederek istem dışı olarak penetrasyona engel olması durumudur. Temel belirtiler olarak;

 • Penetrasyonun (Penisin vajinaya girişinin) acı vermesi ya da çok zor olması
 • Çiftin zevksiz ve acı veren bir birleşme yaşaması
 • Penetrasyon sırasında yanma, batma ve gerginlik duygusunun yaşanması
 • Jinekolog tarafından yapılan muayenede zorlanma ya da muayeneye izin vermeme
 • Tampon kullanamamak
 • Cinsel birleşme sırasında eşini, kocasını ya da partnerini kendinden uzağa itmek, bacakları kapatmaya çalışmak
 • Diğer kontrollü kasların (bacak- kol vb) cinsel ilişki sırasında kasılması
 • Korku, endişe vb sebeplerden ötürü cinsel soğukluk
 • Cinsel birleşmenin acı vereceğine inanıyor olmak

İlk Gece Korkusu ve Vajinismus

ilk gece korkusuVajinismus psikolojik temelli cinsel birleşmenin önüne geçmektir. Vajinal kaslar kasılarak penetrasyona izin vermez. İlk gece korkusu Primer vajinismus gurubuna girer ve yanlış bilgilendirme, acıyacağına inanmak, başarısız olmak vb. gibi etkilerle cinsel birleşmenin olmaması ya da çok sancılı olmasıdır. İlk gece korkusunu yaşamamak için çiftlerin kendi vücutlarını ve partnerlerinin vücutlarını iyi tanımaları gerekir. Aynı ilk gece korkusu erkekler üzerinde de erekte olamama sorununu da beraberinde getirir.

Vajinismus Tedavi Edilir mi?

Evet vajinismus tedavi edilebilir bir psikolojik rahatsızlıktır. Pek çok klinik bunu tedavisine yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Vajinismus Tevadi Yöntemleri Nelerdir?

yataktaki-kraliceJinekolojik muayenede fiziksel bir engel olmadığı tespit edilirse, psikolojik tedavi yöntemleri vardır. Temel olarak bakıldığında ağır bir travma geçirilmemişse, yanlış bilgilendirme ve cinsellikten soğutan korkutmalar sonucu ortaya çıkan vajiismusun tedavisi 6-7 gün gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Önemli olan nokta kadının kendi vücudunu tanıması ve kontrol altında tutuyor olabilmesidir.

Mutlu bir seks hayatı kendisini ve eşini mutlu edecektir. Yataktaki Kraliçe e-kitabı ile kendi vücudunu tanıyabilir ve bugüne kadar yanlış bildiğin pek çok bilgiyi düzeltebilirsin. Eşinle aranda duvar oluşturan, cinsel hayatını bitme noktasına getiren vajinismus sorununu hem bilgi hem de kendine güvenerek aşabilirsin. Kabustan kurtulduktan sonra kocanı – kendini yatakta mutlu etmek, rutin bir seks hayatından kurtulmak ve erkeğine hayatı boyunca unutamayacağı orgazmı tattırmak için bu kitabı okumanı tavsiye ederim.

Yataktaki kraliçe, erkekler yatakta ne ister? Sorusundan ziyade kadınların kendilerini nasıl güvende hissedip mutlu edebileceklerini anlatan harika bir rehber kitap. Kitabı incelemek ve bilgisayarına indirip okumak için buraya tıkla.

Yataktaki Kraliçe kitabının en önemli etkilerinden biri de yıllardır tanışmayı ertelediğin, hep göz ardı ettiğin cinsel organınla seni tanıştırıyor. Yapısını, görevlerini, işlevlerini anlatarak zevk noktalarını tanımanı sağlıyor. Bilmediğin, tanımadığın ve görmediğin bir şeyden korkar ve doğru kullanamazsın.

Vajinismus Parmak Egzersizleri

Vajinismus parmak egzersizlerini internetten kendinde araştırabilirsin. Kadınlar kulübünde bulduğum birkaç yorumu ve egzersiz çeşidini seninle buradan paylaşmak istiyorum. Yorumlara geçmeden önce vajinismus parmak egzersizlerinin aşamalarını şu şekilde sıralayabilirim.

 • Gevşeme ve Nefes: Yoga egzersizlerine benzer. Nefes alıp vermek insan üzerinde rahatlatıcı ve gevşetici bir etkiye sahiptir. Derin bir nefes burundan alınır ve ağızdan verilir. Nefesin bırakılması alınmasının yaklaşık 2 katı kadar olmalıdır. Nefes içerde çok fazla tutulmamalı. Bu sayede ruhsal olarak rahatlama ve etki olarak bedende gevşeme sağlanır.
 • Aynada tanışma: Hayatın geneline bakıldığında görmediğimiz ve bilmediğimiz şeylerden korkarız, çekiniriz. Gördüğümüz, bildiğimiz ve dokunduğumuz şeylerden çekinmeyiz. Artık onunla tanışma vakti geldi. Ayna karşısına geçip cinsel organına dokunmalı ve incelemelisin. İlk başlarda sana çok garip gelebilir, ancak üzerine gittikçe (günlük 10-15 dakika) kanıksamaya başlayacaksın. Cinsel organınla ilgili endişelerin zevk noktalarını keşfetmeye başladıkça yavaş yavaş yok olacak.
 • Vajinal Masaj (Genital bölgeye masaj): Ayna karşısındaki incelemelerinizden sonra ona daha farklı dokunma vaktinin geldiğini hissedebilirsiniz. Bebek yağı ile önce dış kısmına sonra da farklı yerlerine dokunmaya başlayın. Hangi bölgelerden haz aldığınızı keşfedin. Aldığınız zevk sizi daha da yüreklendirecektir. Eşinizin de masaj konusunda size yardımcı olmasını istemeye başladığınızda kontrolün sizde olmasına dikkat edin. Onun dokunuşlarıyla yeni bir dünyayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.
 • KEGEL Egzersizi: İdrarınızı yaparken, idrarınızı tutun ve 2-3 saniye sonra bırakın. Daha sonra bu hareketi 10 defa tekrarlayın. Bu sayede vajinal kaslarınızı nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz. Günlük hayatın içinde otururken, ayaktayken, yatarken bu kasma ve gevşetme hareketlerini 10-15 defa yineleyin. Kasılma ve gevşemelerin 2-3 sn boyunca sağlanması yeterlidir.
 • Parmak Egzersizi: Genelde okuduğum başarılı yorumlar parmak egzersizlerine dayanıyor. Parmak egzersizlerinin başarılı olabilmesi için, yukarıdaki 4 adım uygulanmalı, rahatlık, gevşeme ve kontrol sağlandıktan sonra denenmelidir. Parmak egzersizi evde rahatlıkla uygulanabilir olduğundan tercih edilmektedir. Cinsel organ tanındıktan ve belirli ölçüde kaygılar giderildikten sonra; Nefes egzersizi, ayna egzersizi, vajinal masaj sonrasında serçe parmağınızı vajinanın içine yavaşça sokmaya çalışın. Aceleci olmayın, önce ilk boğum ve daha sonra ikinci boğum şeklinde devam edin. Bu egzersizi yaparken nefesinizi tutmayın, nefes alış verişine devam edin. Serçe parmağın tamamını soktuktan sonra, işaret parmağınızı da aynı şekilde almaya çalışın.

Parmak Egzersizleri ile ilgili yorumlar:

Bu bölümde başarı hikayelerine yer vermek istiyorum.

Vajinismus Başarı Hikayesi 1

vajinismus nasıl geçer yorum

Vajinismus Başarı Hikayesi 2

vajisnismus nasıl tedavi edilir

 

Yataktaki Kraliçe ve Vajinismus

Bunca zaman sıkıntı ve eziyet çektikten sonra vajinismus kabusundan kurtuldun. Artık yatağının kraliçesi olma vakti geldi .Eşinin ve senin cinsel hayatına renk getirmek, hayatınız boyunca unutamayacağınız dakikaları yaşamak ve hem ona hem kendine en iyi orgazmı yaşatmak için muhteşem bir kitap. İki saat gibi kısa bir sürede bambaşka bir dünyanın kapısını aralayabilirsin. Yataktaki Kraliçe kitabını incelemek ve indirmek için buraya tıkla.

Vajinismus Nedir? Nasıl Tedavi edilir? Ve Vajinismus ve ilk gece korkusu ile ilgili diğer detaylı bilgileri aldığına göre artık sıra sende!!

yataktaki kraliçe

Benzer Konular:

Eski Sevgiliye Mesaj

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir